Međutim, većina literature koja se bavi pisanjem poslovnog plana nedovoljno naglašava da postoje različite vrste davatelja financijskih sredstava koji promatraju poslovne planove iz različitih perspektiva.
- bankari – ističu financijske aspekte određene prijedloge i ističu s malim naglaskom na marketinška ili poduzetnička pitanja i drugo
- dionički ulagači – upravitelji fondova rizičnog kapitala i poslovni anđeli koji imaju potpuno drugačiji pristup od klasičnog bankarskog, tj. Više pažnje posvećuju tržištu i financijskim pitanjima
- poslovni anđeli, tj. Pojedinačni ulagači ili skupina ulagača – više pažnje posvećuju samim poduzetnicima nego upraviteljima fondova rizičnog kapitala.
Implikacija za poduzetnike je da svoj poslovni plan moraju prilagoditi ovisno o tome traže li financiranje od banke, fondova rizičnog kapitala ili poslovnog anđela, tj. od privatnih investitora.
Odluka o financiranju – banke
Bankari su suočeni sa situacijom informacijske asimetrije prilikom procjene zahtjeva za zajmovima. Informacije koje su potrebne za procjenu kompetentnosti i predanosti poduzetnika, kao i za perspektive poslovanja, ili nisu dostupne ili ih nije ekonomično dobiti. Štoviše, i njih može biti teško protumačiti.
Kako bi se izbjegao svaki mogući rizik od neuspjeha u financiranju, važno je izraditi poslovni plan ili investicijsku studiju koja sadrži sve elemente.
Bankari često primjenjuju kapitalni pristup zajmu u kojem će njihova odluka o zajmu naglasiti financijske aspekte – marže, predviđanja novčanog tijeka, omjere sredstava, omjere upravljanja imovinom i financijsku kontrolu, posebno dostupnost kolaterala, dok je cjelovita procjena predloženog projekta je od manje važnosti. Spremnost za pružanje kolaterala ukazuje na poduzetnikovo povjerenje u njegove sposobnosti i povećava mogućnost uspjeha određenog projekta. Također, smatra se da uzimanje kolaterala usklađuje interese poduzetnika s interesima bankara.
„U odlukama o financiranju koje će donijeti banke dominirat će financijska razmatranja, a manje će se obraćati pozornost na poduzetničke sposobnosti ili mogućnosti projekata, unatoč činjenici da su sve potrebne u samom sadržaju poslovnog plana.“