Kako unaprijediti stabilnost i kreditnu sposobnost društva?

Kreditna sposobnost društva ključan je čimbenik koji omogućuje pristup povoljnijim  uvjetima financiranja.

Ona ne samo da odražava povjerenje banaka, investitora i dobavljača u vašu sposobnost ispunjavanja financijskih obveza, već igra i presudnu ulogu u osiguravanju povoljnijih uvjeta financiranja.

Društva s visokim kreditnim rejtingom imaju lakši pristup kapitalu potrebnim za širenje poslovanja, financiranje inovacije i prevladavanje nepredviđenih izazova.

Nažalost, mnogi poduzetnici suočavaju se s izazovima poput visoke zaduženosti, niske likvidnosti i ograničene diverzifikacije prihoda, što može negativno utjecati na njihovu kreditnu sposobnost. Upravo zbog toga ključno je razumjeti koji su glavni parametri koji utječu na kreditni rejting i mogućnost financiranja te kako ih poboljšati.

Što Banka promatra kod poduzetnika pri financiranju?

Opravdanost zahtjeva – u skladu s namjenom, vrstom, ročnosti, te potrebom za istim (da li se radi o osiguranju likvidnosti, dopuni obrtnih sredstava, podršci rastu, odnosno proširenju kapaciteta i sl).

Financijsku sliku društva – putem izvještaja o bilanci, računu dobiti i gubitka, novčanog toka, te samu analitiku (bruto bilance) koja predstavlja podlogu za navedene izvještaje. Također, analiziraju se analitike kupaca i dobavljača i to sa strane prometa u određenom razdoblju te otvorenih stavki.

Bihevioralnu sliku poduzetnika – kako društva, tako i vlasnika, kojom se utvrđuje urednost u otplati postojećih obveza, povijesnih stečajeva i slično.

Buduće planove društva, ugovorene poslove, trendove u niši u kojoj djeluje i sl.

Management – iskustvo managementa u upravljanju te niši u kojoj djeluje ili i tek ulazi, „keyman risk“, i sl.

Banke navedeno imaju proceduralno uređeno takozvanim „kredit risk politikama“. Ponekad se u financijskom žargonu kaže „bankom ne upravlja Uprava, već odjel kreditnih rizika“, a obzirom da su oni ti koji daju svoju konačnu odluku da li neki zahtjev prolazi ili ne.

Koje su najčešće pogreške kod zatvaranja financijske godine?

„Tips & Tricks“

Stručnjaci iz 3D Financija navode vam nekoliko najčešćih pogrešaka:

Negativan radni kapital

Govori nam je li društvo u mogućnosti iz kratkoročne imovine nesmetano  servisirati svoje kratkoročne obveze. Greška koja se često pojavljuje i „ruši“ pokazatelj jesu kratkoročne pozajmice vlasnicima/trećim osobama, a koje se provlače u vremenu dužem od 12 mjeseci. Ispravno bi trebale biti prikazane u dugoročnim obvezama, što u dosta slučajeva optimizira sam radni kapital te isti nije diskvalifikacija za dobiti financiranje.

Nedostatna kapitalizacija društva

Govori nam o stabilnosti društva, a banke je promatraju kroz tzv. „equity ratio“, odnosno omjer ukupne pozicije kapitala i ukupne imovine (aktive) društva. Najčešće se navedeni pokazatelj „ruši“ prekomjernim isplatama dobiti ili nedovoljnom akumulacijom dobiti prethodnih godina, a minimalno bi trebao iznositi 20%.

Pokazatelji bruto marže

Govore o marži koju društvo ostvaruje u svom redovnom poslovanju, a u realnosti se sučeljavaju poslovni prihodi iz redovnih aktivnosti s materijalnim troškovima i troškovima prodane robe, kao i troškovima kooperanata koji su sudjelovali na izradi samog proizvoda/usluge koji generiraju poslovni prihod. Banke taj pokazatelj promatraju i povijesno, a kako bi utvrdile jesu li proizvod ili usluga konkurentni i dalje u poslovnom modelu. Primjerice, proizvodnja XY proizvoda u 2023. generirala je bruto maržu od 50%, dok u 2024. obzirom na rast cijene energenata, bruto marža pada na 15%.

Najčešće greške kod knjiženja ovog dijela se događaju u „projektnim“ aktivnostima ili proizvodnjama čije vrijeme trajanja proizvodnje pojedinog proizvoda traje mjesecima (strojarske komponente), te se nabava sirovine i poluproizvoda događa prije početka same proizvodnje. Ovdje dolazimo do problema vezanog uz „timeline“ samog procesa aktivnosti, odnosno knjiženja troška sirovine u račun dobiti i gubitka tek u momentu kada se isti proizvod ili „tranša“ fakturira kupcu. Često u projektnim aktivnostima računovodstvo knjiži cjelokupan trošak nabave sirovine unaprijed što direktno i neutemeljeno „ruši“ maržu poduzetnika.

Pokazatelji Operativne Marže – EBITDA

Ključan, kako pokazatelj, tako i njegova apsolutna vrijednost. Na bruto dobit uključuje i ostale redovne troškove poslovanja (većinom fiksni troškovi), izuzev financijskih i izvanrednih. Bankama je ključan jer direktno utječe na izračun otplatnog potencijala pojedinog društva, promatraju ga i povijesno, a kako bi uvidjeli stabilnost i potencijal poslovnog modela.

Najčešće greške proizlaze iz slučajne alokacije troškova koji nisu redovni, već jednokratni, izvanredni u masu administrativnih troškova. Na taj način se „ruši“ operativna dobit, te se financijska slika društva ne prikazuje u realnom (optimalnom) svijetlu.

Također, pri sučeljavanju redovnih troškova treba se pripaziti i na prihodovnu stranu odnosno uzimaju se u obzir samo redovni prihodi iz poslovanja, a kako s druge strane ne bi došli do „precjenjivanja“ same operativne dobiti.

Nedostatan DSCR pokazatelj

Pokazatelj koji govori o „opravdanosti“ novog zaduženja u odnosu na operativni rezultat posljednje financijske godine, odnosno postojeću zaduženost, te pripadajući financijski trošak kako postojećih tako i novih zaduženja.

Bitno ga je znati procijeniti, a kako bi se banci ispravno strukturirala transakcija (rok, iznos, ciljana kamata), odnosno da banci zahtjev – transakcija bude „izvediva“ u odnosu na njezine kredit risk politike.

Sam DSCR pokazatelj, zajedno sa novim kreditnim zahtjevom, svakako bi trebao bit jednak ili veći od 1,2!

Zaključno, dobra kreditna sposobnost društva zahtijeva sustavan i dugoročan pristup. Transparentno poslovanje, upravljanje dugom, pravovremeno plaćanje obveza, diversifikacija prihoda, jačanje likvidnosti i praćenje kreditnog rejtinga ključni su koraci za postizanje financijske stabilnosti. Društva koje ulažu u ove aspekte ne samo da osiguravaju povoljnije uvjete financiranja, već i dugoročni uspjeh na tržištu.

Ako u 2025. godini razmišljate o dodatnom financiranju ili imate bilo kakvih pitanja o dostupnim programima financiranja, svakako nam se obratite kako bismo napravili analizu kreditne sposobnosti te izbjegli loš kreditni rejting kod banaka.

Financijsko savjetovanje i posredovanje za pravne osobe (društva i obrti)
e. info@3dposlovne-financije.hr
t. +385 1 8008 076

Kontaktirajte nas

Do danas smo uspješno realizirali sve naše projekte!

Iako je uspješnost odrađenih projekata na zavidnom nivou, i dalje naglašavamo rizičnost ishoda zatjeva koji se odnose na bilo koju vrstu financiranja.

Tel. +385 1 8008 076
info@3dposlovne-financije.hr

 

    Obratite nam se s povjerenjem:

    Financira Europska unija – NextGenerationEU. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.”